Chůze, základ aktivního života díl 1.

Chůze, základ aktivního života díl 1.

Chůze je pro člověka zcela přirozeným pohybem již po miliony let a naše tělo je pro ni přímo stvořeno. Její správné dávkování a provedení je základem pro všechny další pohybové a sportovní aktivity. Bohužel je však tento fakt v posledních letech velice opomíjený a lidé jsou schopni provozovat různé sporty bez pevného základu vytvořeného ze schopnosti chodit vzpřímeně, koordinovaně a s lehkostí být schopen ujít několik kilometrů. Chůze je zkrátka základem všem dalším pohybovým aktivitám. Prospívá kondici, našemu srdci, svalům a je skvělým prostředkem pro snížení tělesné hmotnosti. Chůze je vhodná pro lidi každého věku a hodí se i pro ty, kteří nemohou jinak sportovat kvůli problémům s klouby, kostmi, vysokým tlakem nebo nedostatkem financí. Velkým přínosem chůze je také psychohygienický efekt, kdy zapomenete na běžné starosti a vyčistíte mysl.

Zdravotní benefity chůze

Doporučuje se věnovat se chůzi alespoň třikrát týdně po alespoň dobu ¾ hodiny, nejlépe však každýden. Čím rychleji půjdete, tím bude vliv chůze na hubnutí větší. Chůze v tempu 5-6 km/hod je rychláasi tak, jako když spěcháte na zastávku na autobus. Důležité je být zlehka zadýchaný, ale nelepat po dechu. Pokud chodíte ve dvou, neměla by vám chůze bránit mluvit.

Držení těla při chůzi
Velmi důležité je vždy dodržovat správnou techniku chůze. Držení těla by mělo být co nejlepší tj. vzpřímené držení těla směrem vzhůru, aktivní břišní svalstvo, narovnaná záda, mírně podsazenou pánev, ramena posazená dolů a mírně dozadu a hlava nepředbíhající hrudník. Nedílnou součástí je aktivní zapojení paží.

Zpět