Tuky ve výživě

Tuky ve výživě

Tuky patří mezi základní složky výživy. Jsou pro naše tělo nebohatším zdrojem energie (jeden gram tuku obsahuje 38 kJ), pomáhají udržovat tělesnou teplotu a fungují jako mechanická ochrana vnitřních orgánů. Jsou důležité pro vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích a nositelem různých ochranných látek, např. rostlinných sterolů nebo antioxidantů. Pro organismus jsou nezastupitelné i v mnoha dalších funkcích. V neposlední řadě jsou tuky nositelem chuti, vylepšují tedy senzorické vlastnosti potravin.

Je tedy jasné, že tuky musí být nedílnou součástí naší stravy. Pro jejich nezastupitelnou roli mají své
místo i v redukčním jídelníčku a jejich příjem ve stravě by neměl klesnout pod 20% z celkového energetického příjmu.
Konzumace tuků nám však může prospívat i škodit. Omezovat ve stravě bychom měli zejména tuky obsahující trans mastné kyseliny (tuky částečně ztužené, které se používají do různých potravinářských výrobků, jejich používání se v dnešní době výrazně snižuje), dále je vhodné omezit tuky s vyšším obsahem nasycených mastných kyselin - tuk kokosový, palmojádrový, palmový a také sádlo a máslo. Mezi tuky pozitivně působící na naše zdraví, jejichž spotřebu bychom měli navyšovat, patří rybí tuky, olej olivový, řepkový, ořechy a semínka (slunečnicová, lněná, chia…). Při tepelné úpravě je dobré preferovat technologie s nižším množstvím přidaného tuku a zejména volit vhodný druh tuku. Pro tepelnou úpravu je nejvhodnější olej řepkový, který má vhodné složení a na teple se přepaluje při 210 °C (olej olivový extra panenský při 160-190 °C).

Tuky jsou velmi důležitou součástí naší stravy a platí pro ně pravidlo, že je mnohem důležitější sledovat jejich kvalitu než kvantitu.

Zpět

Léčba dětí

Lázně Bludov se zaměřují na léčbu dětské obezity a pohybového ústrojí. V těchto oborech je dosahováno vynikajících výsledků. Tým odborníků využívá nejmodernějších metod a postupů v oblastech obezitologie či pohybového aparátu.

Léčba dospělých

Máme špičkový tým odborníků. Tým, který využívá těch nejnovějších léčebných metod a postupů. Pomůžeme Vám od bolestí zad a bolestí pohybového aparátu.
Jedinečné složení naší léčivé vody v kombinaci s odbornou léčbou a péčí těch nejlepších profesionálů Vám pomůže vrátit radost ze života.