Sacharidy a dieta

Sacharidy a dieta

Jelikož jsou sacharidy pro tělo základním zdrojem energie, měli by být také potraviny obsahující sacharidy základem našeho jídelníčku. Ze sacharidů bychom měli získat 45-60% z celkového energetického příjmu. Toto platí i při redukci váhy nebo při diabetické dietě.


Z jednoho gramu sacharidů získáme 17kJ energie. Například v dietě nastavené na 7000kJ by se měl příjem sacharidů pohybovat mezi 185-245g.

Jaké množství sacharidů je vhodné jíst tedy víme, ale v jídelníčku je potřeba hlídat krom množství i druh sacharidů, které konzumuje.

Obecně lze sacharidy rozdělit na krátké a dlouhé sacharidy. Krátké sacharidy uvolňují v sobě ukrytou energii velmi rychle. Při jejich konzumaci tedy vzniká v jednu chvíli nadbytek energie, ale brzy na to přichází hlad nebo chuť. Tyto sachcaridy najdeme na obalu pod názvem cukry. Jsou to látky, které mají sladkou chuť. Jejich zdrojem je tedy klasický cukr (jak řepný, tak třtinový) a výrobky z něj – cukrovinky, čokoláda, bonbóny, zákusky, sladké pečivo, limonády, šťávy a další. Zdrojem cukrů je také ovoce, džusy, med. Krom ovoce naše tělo sladké nepotřebuje, je tedy vhodné se těmto potravinám v jídelníčku vyhnout.


Naopak je vhodný příjem potravin s obsahem dlouhých sacharidů. Tyto najdeme v obilninách a bramborech. Vhodné ke konzumaci jsou tedy například rýže, kukuřice, pohanka, těstoviny a z pečiva je vhodné vybírat zejména celozrnné popřípadě žitné. Tyto potraviny nám dodají energii na delší čas než potraviny s obsahem sacharidů krátkých. A většinou jsou také zdrojem vlákniny.

Z našeho jídelníčku by tedy mělo zmizet sladké pečivo, cukrářské výrobky, sladké pochutiny, ale také sladké nápoje. Naopak je vhodné zařazovat kvalitní přílohy s obsahem dlouhých sacharidů a vlákniny.

Zpět

Léčba dětí

Lázně Bludov se zaměřují na léčbu dětské obezity a pohybového ústrojí. V těchto oborech je dosahováno vynikajících výsledků. Tým odborníků využívá nejmodernějších metod a postupů v oblastech obezitologie či pohybového aparátu.

Léčba dospělých

Máme špičkový tým odborníků. Tým, který využívá těch nejnovějších léčebných metod a postupů. Pomůžeme Vám od bolestí zad a bolestí pohybového aparátu.
Jedinečné složení naší léčivé vody v kombinaci s odbornou léčbou a péčí těch nejlepších profesionálů Vám pomůže vrátit radost ze života.